Osnovna šola Prežihovega Voranca Bistrica

Z roko v roki mavrično prihodnost gradimo.

OŠ Prežihovega Voranca Bistrica>> O šoli>> Katalog informacij javnega značaja>> Pravila šolskega reda

Na osnovi 51. člena Zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o osnovni šoli (Ul. RS 63/2013), je ravnateljica zavoda dne 2. 9. 2013 sprejela naslednja interna

PRAVILA O PRILAGAJANJU ŠOLSKIH OBVEZNOSTI V OŠ PREŽIHOVEGA VORANCA BISTRICA

 
I. SPLOŠNE DOLOČBE

1.člen

S temi pravili se v osnovni šoli podrobneje določi postopek za pridobitev statusa učenca in določijo pravila za prilagajanje šolskih obveznosti učenca, ki mu je poseben status v skladu s temi pravili dodeljen. Nadalje se s tem pravilnikom določijo pogoji postopka preverjanja pogojev za podaljšanje statusa, določila o prenehanju in mirovanju statusa, varstvo pravic in odločanje o pritožbi staršev.

Posebni statusi, ki jih šola lahko podeljuje učencem ob izpolnjevanju pogojev iz teh internih pravil so, status vrhunskega športnika, status perspektivnega športnika, status vrhunskega mladega umetnika in status perspektivnega mladega umetnika.

 

II. POGOJI ZA PRIDOBITEV STATUSA

2.člen
Status učenca vrhunskega športnika lahko pridobi učenec, ki doseže vrhunski športni dosežek mednarodne vrednosti.
Status učenca vrhunskega mladega umetnika lahko pridobi učenec, ki dosega najvišja mesta oziroma nagrade na državnih tekmovanjih s področja umetnosti.
3. člen
Status učenca perspektivnega športnika lahko pridobi učenec, ki je registriran pri nacionalni panožni športni zvezi in tekmuje v uradnih tekmovalnih sistemih nacionalnih panožnih zvez.  Učenec je obremenjen več kot 7 ur tedensko po uradnem razporedu treningov in tekmovanj na teden v tekočem šolskem letu in je dosegel v preteklem šolskem letu vidne uspehe.
Status učenca perspektivnega mladega umetnika lahko pridobi učenec, ki se udeležuje državnih tekmovanj s področja umetnosti. Učenec je obremenjen z dodatnim programom več kot 5 ur tedenski v tekočem šolskem letu in je pri tem uspešen.
4. člen
Status učencu dodeli šola če so izpolnjeni vsi pogoji za dodelitev statusa in po postopku, določenim s temi internimi pravili. O dodelitvi, mirovanju oziroma prenehanju statusa odloči ravnateljica. Pred tem si v prvem vzgojno-izobraževalnem obdobju pridobi mnenje razrednika, v drugem in tretjem vzgojno-izobraževalnem obdobju pa tudi mnenje oddelčnega učiteljskega zbora.

 

III. POSTOPEK DODELITVE STATUSA IN POGOJI

 

5.člen

Pridobitev statusov pisno predlagajo starši ali zakoniti zastopnik učenca z pisno vlogo oziroma predlogom za pridobitev statusa.

K pisni vlogi oziroma predlogu je potrebno priložiti:

6.člen

Učenec ima vselej pravico povedati svoje mnenje ali predlog o svojih pravicah in obveznostih v zvezi s statusom in ga mora šola pri odločanju upoštevati. Če pridobitvi oziroma podaljšanju statusa učenca eden od staršev izrecno pisno nasprotuje, učencu statusa ni mogoče dodeliti, dokler se starša o tem ne sporazumeta.

7.člen

Status se učencu dodeli praviloma prvi mesec v šolskem letu, s sklepom, ki ga izda ravnateljica zavoda. Predlog, skupaj z dokazili o izpolnjevanju pogojev, je treba predložiti najkasneje do 30. septembra tekočega šolskega leta. Izjemoma se lahko učencu dodeli status tudi med šolskim letom, če izpolnjuje predpisane pogoje.

8.člen

Šola dodeli učencu status najmanj za eno šolsko leto, iz utemeljenih razlogov pa lahko le za določen čas v šolskem letu.

 

IV. PREVERJANJE POGOJEV ZA PODALJŠANJE STATUSA

9.člen

Na začetku vsakega šolskega leta šola ob upoštevanju dokazil preveri, ali učenec izpolnjuje pogoje za status, ki ga je imel v preteklem šolskem letu. Če so izpolnjeni vsi predpisani pogoji za status, ga šola podaljša, v nasprotnem primeru pa izda sklep o mirovanju ali prenehanju statusa.

 

10.člen

Vlogo za podaljšanje statusa skupaj z dokazili je treba predložiti najkasneje do 15. septembra v šolskem letu.

 

V. PRILAGAJANJE ŠOLSKIH OBVEZNOSTI

11. člen

Učencu s statusom se prilagodijo šolske obveznosti. Pravice in obveznosti oziroma prilagoditve šolskih obveznosti učencu določi ravnateljica s sklepom o dodelitvi statusa in s sporazumom oziroma dogovorom o prilagajanju šolskih obveznosti, ki ga v pisni obliki skleneta šola in starši.

12. člen

S pisnim sporazumom oziroma dogovorom o prilagajanju šolskih obveznosti, se določijo medsebojne pravice in obveznosti povezane s statusom učenca, ki so zlasti določitev obdobij obvezne navzočnosti pri pouku, obveznosti učenca pri pouku in drugih oblikah vzgojno-izobraževalnega dela, način in roki za ocenjevanje znanja oziroma izpolnjevanja drugih obveznosti, ter druge medsebojne pravice in obveznosti.

 

13.člen

Učencu se šolske obveznosti praviloma prilagodijo tako, da jih lahko opravi v posameznem ocenjevalnem obdobju.

14.člen

Sklep o dodelitvi statusa učencu začne veljati, ko je izročen staršem učenca in ga eden od staršev podpiše, da z njim soglaša. Dogovor o prilagajanju šolskih obveznosti se sklene v osmih dneh po pridobitvi statusa in začne veljati, ko ga podpiše vsaj eden od staršev učenca.
 

VI. IZVEDBENI NAČRT ZA URESNIČEVANJE PRAVIC IN OBVEZNOSTI IZ STATUSA

15.člen

Če status traja celo šolsko leto oziroma več let, se za posamezno šolsko leto oziroma ocenjevalno obdobje lahko določi izvedbeni načrt za uresničevanje pravic in obveznosti iz statusa. Izvedbeni načrt je priloga in sestavni del sklepa o dodelitvi statusa oziroma dogovora o prilagajanju šolskih obveznosti.

16.člen

Izvedbeni načrt pripravi razrednik in ga uskladi v oddelčnem učiteljskem zboru. Pri pripravi upošteva učenčeve obveznosti iz izobraževalnega programa in tiste, zaradi katerih mu je bil status dodeljen.

17.člen

Če med šolskih letom pride do sprememb, zaradi katerih ni mogoče izpolnjevati dogovorjenih obveznosti, se lahko izvedbeni načrt spremeni oziroma dopolni.

 

VII. PRENEHANJE, MIROVANJE IN ODVZEM STATUSA

18.člen

Učencu lahko preneha status:

19. člen

Učencu zaradi bolezni oziroma poškodbe ali drugih utemeljenih razlogov dodeljen status lahko tudi miruje, dokler obstajajo razlogi, na podlagi katerih je bilo odločeno o mirovanju. Mirovanje statusa lahko predlagajo razrednik, učiteljski zbor ali starši. Med mirovanjem statusa učenec ne more uveljavljati pravic, ki so mu bile z njim dodeljene. O mirovanju statusa odloči ravnateljica v osmih dneh po prejemu utemeljenega pisnega predloga s posebnim sklepom.

20. člen
Če učenec ne izpolnjuje svojih obveznosti, mu šola lahko dodeljen status odvzame na predlog razrednika ali učiteljskega zbora.

VIII. VARSTVO PRAVIC

21. člen

Sklep o dodelitvi statusa oziroma dogovor o prilagajanju šolskih obveznosti je enako obvezujoč za vse, na katere se nanaša oziroma so ga podpisali.

22. člen

Učenec ali tisti, ki ga njegov status zadeva, lahko ob pridobivanju ali prenehanju statusa, med mirovanjem oziroma v zvezi z uveljavljanjem pravic in obveznosti iz statusa zahteva, da se odločitve preverijo, ali jim ugovarja, če meni, da so v nasprotju z določbami tega akta, sklepa ali sklenjenega dogovora.

23. člen

Uvedbo postopka na šoli lahko zahtevajo starši učenca s pritožbo, ki jo vložijo v osmih dneh po prejeti pisni odločitvi oziroma v tridesetih dneh po nastanku razlogov za varstvo pravic.
 
IX. ODLOČANJE O PRITOŽBI

24. člen

O pritožbah v zvezi z uresničevanjem pravic in dolžnosti učenca odloča pritožbena komisija v skladu z zakonom. Odločitev pritožbene komisije je dokončna.

 

25. člen

Če se v postopku ugotovi, da šola ni izpolnila dogovorjenih obveznosti, je dolžna učencu zagotoviti novo možnost, da jih opravi, oziroma mu na drug način prizna pravico ki jo ima.

 

X.PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

26. člen

Ta interna pravila zavoda sprejme ravnateljica zavoda. Veljati pričnejo po poteku osemdnevne objave na oglasnem mestu na sedežu zavoda.
27. člen
 
Priloga pravilnika je vzorec sklepa o določitvi statusa učencu in vzorec dogovora o prilagajanju šolskih obveznosti.

28. člen

Vse spremembe in dopolnitve teh pravil bo ravnateljica sprejela po postopku in na način, ki je določen za sprejem internih aktov zavoda.

29. člen

S sprejetjem teh novih internih pravil zavoda o prilagajanju šolskih obveznosti, prenehajo veljati interna pravila zavoda, ki so bila sprejeta dne …………….                                                                                                                                                   Ravnateljica zavoda,                                                                                                                    mag. Terezija Zamuda