Osnovna šola Prežihovega Voranca Bistrica

Odgovorna šola preudarno, vedoželjno in ustvarjalno v bodočnost.

OŠ Prežihovega Voranca Bistrica>> Program dela>> Vzgojni načrt>> Besedilo

Vzgojni načrt

Pripravil: projektni tim.

Odgovorna šola preudarno, vedoželjno in ustvarjalno v bodočnost.

Na podlagi 60. e člena Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o osnovni šoli (Ur. l. RS 102/2007, z dne 9. 11. 2007) je 23. 3. 2009, Svet šole OŠ Prežihovega Voranca Bistrica sprejel Vzgojni načrt šole.
Vzgojni načrt šole, je bil spremenjen in dopolnjen na srečanju Sveta zavoda, dne 27. 9. 2012, skladno s spremembo šolske zakonodaje.



Vzgojni načrt šole

Vzgojni načrt je dokument, ki opredeljuje temeljne vrednote in vzgojna načela, za katere se zavzema naša šola, načine vzgojnega delovanja in ukrepanja na šoli ter načine sodelovanja šole s starši. Naš vzgojni načrt temelji na doseganju in uresničevanju ciljev in vrednot iz 2. člena Zakona o osnovni šoli, ob upoštevanju interesov in potreb učencev ter potreb širšega okolja.


Temeljne vrednote in vzgojna načela naše šole

Vzgojno delovanje naše šole temelji na vrednotah medsebojnega SPOŠTOVANJA, razvijanja DELOVNIH NAVAD in občutka ODGOVORNOSTI.
Spoštovanje
Medsebojno spoštovanje je temelj dobrih medosebnih odnosov med vsemi udeleženci, ki se vključujejo v pedagoški proces. S poudarjanjem vrednote SPOŠTOVANJA želimo razvijati veščine kulturnega vedenja, uspešnih načinov komunikacije (poslušanje, pogovor kot način reševanja konfliktov) in učenja sobivanja drug z drugim (strpnost,  sprejemanje drugačnosti).
Delavnost
Razvijanje učnih in delovnih navad  pri učencih je tesno povezano z vrednoto uporabnega znanja in funkcionalno pismenostjo. Učence bomo z aktivnimi oblikami poučevanja pri pouku in pri drugih oblikah šolskega dela navduševali za branje, učili jih bomo strategij učenja, poudarjali pomen domačega dela in šolskih obveznosti ter povezovali naučeno znanje z življenjem. Delovne navade bomo krepili tudi s prepoznavanjem in razvijanjem močnih področij naših učencev (kvaliteten pouk, usmerjen prosti čas, kvalitetne prireditve).
Odgovornost
Z razvijanjem sprejemanja odgovornosti za lastna dejanja se učimo dejavnega življenja v družbi, saj razumemo posledice dejanj in vpliv le teh na svoje življenje in življenje drugih. Učenci, starši in strokovni delavci bodo vrednoto odgovornosti uresničevali skozi šolski vsakdan s sprejemanjem in upoštevanjem skupno zastavljenih šolskih pravil in sprejetih dogovorov, z reševanjem težav, skrbi in vprašanj s skupnim pogovorom, svetovanjem ter s sprejemanjem odgovornosti za svoja dejanja (poravnava škode, restitucija). Šola prevzema odgovornost za varnost učencev v času pouka in drugih šolskih obveznosti. Učitelji prevzemajo odgovornost za svoje strokovno delo in ustrezen profesionalni odnos do staršev in učencev (doslednost, spoštovanje, upoštevanje potreb učencev). Starši so odgovorni za svojega otroka, kar se kaže v skrbi za ustrezen psihosocialni razvoj otroka in s sodelovanjem s šolo.
Zavzemanje za uresničitev temeljnih vrednot šole je zapisano v viziji šole:
S kakovostnim delom in medsebojnim spoštovanjem, želimo mladim privzgojiti odgovornost do sočloveka, dela in življenja.
Pri doseganju vzgojnih ciljev šole bomo izhajali iz naslednjih načel:

 

Vzajemno-sodelovalni odnos s starši

Za uresničitev vzgojnih ciljev šole je nujno vzajemno sodelovanje šole s starši tako pri doseganju učno vzgojnih ciljev kot pri reševanju razvojnih in osebnih težav otrok. Redno in kvalitetno sodelovanje šole s starši je predpogoj za učinkovito vzgojno delovanje šole.
Šola in starši sodelujejo na naslednje načine:
a) organizirane, formalne in neformalne oblike sodelovanja:

b) sodelovanje staršev v smislu poenotenja šolskega in vzgojnega področja za otroka doma in v šoli:

c) uveljavljanje pravic, interesov, pobud staršev:

d) prostovoljno sodelovanje staršev s šolo:

Šola bo:

 

Vzgojne dejavnosti šole
Proaktivne in preventivne vzgojne dejavnosti

Proaktivne in preventivne vzgojne dejavnosti naše šole izhajajo iz vrednot, vzgojnih načel, vizije naše šole in ciljev osnovne šole ter potreb naših učencev, staršev in okolja. Z načrtovanjem in izvajanjem teh dejavnosti želimo oblikovati takšno šolsko okoljem v katerem bi učenci uspešno zadovoljevali temeljne telesne, duševne, socialne in duhovne potrebe, kjer bi razvijali pozitivno samopodobo, samostojnost in čut za odgovornost.
Na šoli bo proaktivno in preventivno vzgojno delovanje zajemalo naslednja področja:
razvijanje ugodne socialne klime, občutka varnosti:

sistematično razvijanje socialnih veščin učencev:

usposabljanje za uspešno reševanje problemov:

Izvajanje dejavnosti, ki povezujejo učence, delavce šole, starše in lokalno skupnost: načrtno, sistematično in redno vključevanje staršev v življenje in delo šole:

Aktivno vključevanje učencev v načrtovanje izvajanje in vrednotenje učenja in dela:

Spoznavanje okoliščin, v katerih se pojavljajo za šolo značilni problemi ter s spoznavanjem stališč in predlogov vseh:

Poudarjanje in nagrajevanje zglednega vedenja:

Odzivnost in pravočasnost pri reševanju problemov, njihovo načrtno reševanje:

Navajanje na procese samovrednotenja, samokontrole in sprejemanja odgovornosti:

Povečanje nadzora na določenih krajih v določenih časih:

 

Svetovanje in sporazumno reševanje medsebojnih problemov in sporov

Svetovanje je usmerjena strokovna dejavnost šole, ki jo lahko izvajajo učitelji, vodstvo šole in svetovalna služba, ki ima pri tem zelo pomembno vlogo. S svetovanjem učencem bo šola delovala proaktivno in preventivno, saj je svetovanje v pomoč učencem pri reševanju njihovih vprašanj, dilem, stisk in težav v zvezi z njihovim razvojem, šolskim delom, odnosih z vrstniki in odraslimi, pri razvijanju samopodobe in prevzemanju odgovornosti za lastno ravnanje. 
Svetovanje učencem se bo lahko izvajalo:

Svetovanje je pogovor med strokovnim delavcem in učencem oz. učenci, v primerih:

Osebni svetovalni pogovor učitelja, šolske pedagoginje ali drugih je pomembno vzgojno sredstvo, saj svetovalec učencu pomaga pri presojanju lastnega vedenja (motive ravnanj, potrebe) in povezanost določenih ravnanj s posledicami. Skupaj z učencem najdeta drugačna, sprejemljiva vedenja, ki jih bo lahko učenec uporabil v nadaljnjih podobnih situacijah. Pozitivno je, če svetovalnemu pogovoru sledi dogovor med učencem, svetovalcem in morda celo starši, kjer se opredeli cilje, odgovornost sodelujočih in morebitne izjeme.
V primerih, ko strokovni delavec presodi, da učenec potrebuje dalj časa trajajoče spremljanje, usmerjanje in svetovanje v okviru šole, predlaga staršem sodelovanje s šolsko pedagoginjo in v soglasju s starši se odločijo za cilje in urnik svetovanja.
V kolikor se pri učencu pojavljajo težave in oblike vedenja, ki jih samo obravnava v šoli ne more zmanjšati ali odpraviti, se bo staršem predlagalo obravnavo v zunanjih ustanovah, ki nudijo psihološko in socialno pomoč otrokom in družini.
Šola bo organizirala svetovanje učencu tudi na naslednje načine:

 

Vzgojni postopki – restitucija in mediacija

Ob nastalem konfliktu med učenci oz. med udeleženci pedagoškega procesa, bo šola ob svetovanju izvajala še vzgojni postopek restitucije in mediacije.
Restitucija
Z restitucijo želimo učencem dati možnost za učenje novih vzorcev vedenja in poprave napak  ter hkrati razvijati spretnosti učencev pri izgradnji dobrih medsebojnih odnosov.
Restitucija se izvaja predvsem takrat, ko gre za škodo, ki jo učenci povzročijo na materialnem etiičnem, socialnem in psihološkem področju.
Povzročitelj škode sam naredi načrt, kako bo storjeno popravil. V primeru, da učenec zavrne  možnosti, ki jih ponuja restitucija ali se dogovorov ob restituciji ne drži, lahko sledi vzgojni ukrep.
Mediacija
Z mediacijo se sprte osebe ob pomoči tretje osebe med seboj pogovorijo in ugotovijo, kje so točke spora, izrazijo svoja stališča in poskušajo sami najti rešitev s katero bodo vsi zadovoljni.

 


Vzgojni ukrepi

Vzgojne ukrepe bo šola uporabila v primerih, ko učenec krši šolska pravila in so bile prehodno izvedene druge vzgojne dejavnosti (svetovanje, usmerjanje, mediacija, restitucija):

Šola bo uporabila vzgojno ukrepanje tudi ko bo trenutna situacija narekovala naglo ukrepanje (nevarnost, posredovanje v pretepu, zaščita imovine…).
Vzgojni ukrep se izreče z namenom nudenja podpore in vodenja učenca, iskanjem možnosti in priložnosti za spremembo neustreznega vedenja. O uporabi vzgojnega ukrepa šola obvesti starše učenca oz. pri tem sodelujejo učenec, starši in strokovni delavci šole, ki skupaj oblikujejo predloge za rešitev. Učencu in staršem se pojasnijo razlogi za izrek ukrepa, obliko in trajanje ukrepa ter načine, s katerimi bomo preverili ali je ukrep učinkoval.
V kolikor starši odklonijo sodelovanje, se vzgojni ukrep izvede na podlagi strokovne odločitve strokovnega delavca, ki lahko ukrep izreče individualno ali po predhodnem mnenju učiteljskega zbora. Če starši odklonijo sodelovanje, odklonitev na zadrži uporabe vzgojnega ukrepa.
O vzgojnih ukrepih se vodijo ustrezni zapisi, ki jih oblikuje razrednik oz. svetovalna služba, ali oseba, ki vodi obravnavo.
Postopek izrekanja vzgojnih ukrepov in oblike vzgojnih ukrepov, ki jih bomo izvajali na šoli, so zapisani v Pravilih šolskega reda šole.


Individualizirani vzgojni načrt učenca
Šola lahko za učence, ki potrebujejo posebno pozornost in strokovno pomoč, oblikuje individualizirani vzgojni načrt učenca. Učenec, starši in strokovni delavci šole sodelujejo pri oblikovanju individualiziranega načrta učenca. Ta naj učencu pomaga doseči pozitivne spremembe v načinih zadovoljevanja lastnih potreb, upoštevanja potreb in pravic drugih, sprememb na področju učenja in vedenja. Pri tem je potrebno upoštevati posebnosti učenca.
Kadar starši učenca niso pripravljeni sodelovati, oblikuje šola individualizirani vzgojni načrt brez njih.

 


Vzgojni opomini – administrativne sankcije

Vzgojni opomin se izreče učencu v primeru, ko je šola izčrpala že vsa pedagoška sredstva zapisana v tem dokumentu. Od vzgojnega ukrepa se opomin razlikuje v tem, da ima lahko trajne posledice za učenca, kot je prešolanje na drugo šolo.

Postopki izrekanja vzgojnih opominov so določeni skladno s 60.f členom Zakona o OŠ (81/2006 in spremembe)
 
Prešolanje na drugo šolo se lahko izvede na podlagi 54. Člena Zakona o OŠ (81/2006 in spremembe)
 Učenec osnovne šole ne more biti izključen iz šole, dokler je šoloobvezen.

 »Šola lahko iz vzgojnih razlogov prešola učenca na drugo šolo brez soglasja staršev:
– če so kršitve pravil šole takšne narave, da ogrožajo življenje ali zdravje učenca oziroma življenje ali zdravje drugih ali
– če učenec po treh vzgojnih opominih v istem šolskem letu in kljub izvajanju individualiziranega vzgojnega načrta onemogoča nemoteno izvajanje pouka ali drugih dejavnosti, ki jih organizira šola.
Če se učenca prešola brez soglasja staršev, si šola pred odločitvijo o prešolanju učenca na drugo šolo pridobi mnenje centra za socialno delo ter soglasje šole, v katero bo učenec prešolan, glede na okoliščine pa tudi mnenje drugih inštitucij.
Šola staršem vroči odločbo o prešolanju, v kateri navede tudi ime druge šole ter datum vključitve v to šolo.«.

Ob izreku vzgojnega opomina je potrebno izvajati z učencem usmerjene individualizirane proaktivne, svetovalne in druge vzgojne dejavnosti, po potrebi se vključi strokovnjake iz zunanjih institucij. V skrajnem primeru je posledica vzgojnih opominov prešolanje učenca na drugo šolo tudi brez soglasja staršev. Odločitev o prešolanju mora biti podprta s strokovnimi mnenji sodelujočih institucij.

Ravnateljica:
mag. Terezija Zamuda

Predsednica Sveta zavoda:
Melita Tompa Lebar

Srednja Bistrica, 27. 9. 2012