Osnovna šola Prežihovega Voranca Bistrica

Z roko v roki mavrično prihodnost gradimo.

OŠ Prežihovega Voranca Bistrica>>Projekti>>Comenius

Medsebojni vplivi med človekom in okoljem

Pripravil Teo Pucko. Zadnja sprememba dne 31. 8. 2011.

Comenuus logo
Izvedba tega projekta je financirana s strani Evropske komisije. Vsebina je izključno odgovornost avtorja in v nobenem primeru ne predstavlja stališč Evropske komisije.

Naša šola je s koncem šolskega leta 2010/11 zaključila dvoletni Comenius projekt z naslovom "Medsebojni vplivi med človekom in naravo", ki se je začel v šolskem letu 2009/10. V projekt so bile poleg naše šole vključene še šole iz Slovaške, Poljske, Nemčije in Avstrije. Projekt je bil ekološko obarvan, povezoval se jez ohranjanjem kulturne dediščine, športom, predvsem pa z nemščino, ki je bila tudi uradni jezik projekta.

Ob zaključku projekta bi se radi zahvalili Evropski komisiji, ki je financirala izvedbo projekta, in slovenskemu centru za mobilnost in evropske programe izobraževanja in usposabljanja CMEPIUS, ki nam je nudil podporo. Zahvalili bi se tudi lokalni skupnosti, ki nam rada prikoči na pomoč, kakor tudi vsem izvajalcem delavnic in aktivnosti, ki smo jih obiskovali v teh dveh letih. Hvala vsem učencem, ki so neposredno sodelovali v projektu in vložili veliko ur truda in dela. Posebna zahvala pa gre vam, dragi starši, ki ste nam zaupali svoje otroke ob odhodih na delovna srečanja, kakor tudi nudili dober "dom" našim gostom iz tujine.

Na teh straneh lahko preberete več o dejavnostih v okviru projekta. Na začetku preberite o ciljih in sodelujočih šolah.

Dejavnosti v okviru Comenius projekta

  • Ponedeljek6. junij

    Delovno srečanje na Srednji Bistrici v Sloveniji

    Od 30. maja do 3. junija 2011 je na naši šoli potekalo mednarodmo delovno srečanje, katerega se je udeležilo 20 gostujočih učencev in 12 učiteljev. Glavna aktivnost tega srečanja je bila mednarodna športna olimpijada. Poleg tega so učenci bili tudi drugače športno aktivni. Gosti so spoznali lepote in kulturo Prekmurja, ogledali so si tudi maribor in Ljubljano. En izmed vrhuncev srečanja je bila tudi zaključna kulturna prireditev, na kateri so se predstavile vse sodelujoče šole, številnemu domačemu občinstvu pa je bil zelo podrobno predstavljen projekt in njegovi vplivi na ožje in širše šolsko okolje. Več lahko preberete na tej povezavi.

  • Dirka s samokolnicamiKulturna prireditev

  • Sreda20. april

    Dan jabolka

    Kot načrtovano v našem dvoletnem programu smo v sredo, 20. aprila, opravili dan jabolka. Pri urah pouka smo jabolko poskušali vključiti v različne vsebine.
    Pri urah naravoslovja in biologije so si učenci ogledali sadno drevje, med njimi tudi jablano, ki smo ga zasadili v začetku projekta. Ob drevju so se učili o celotnem ciklu drevja od spomladi do zime in hkrati proučevali tudi vpliv človeka na okolje.
    Pri urah jezika so učenci iskali in primerjali pregovore, ki vključujejo jabolko, pisali in prevajali so pesmi o jabolku.
    Učenci so izdelali pano o jabolku, na katerem so zbrani pregovori in misli o jabolku, zraven so dodani še recepti za prekmurske in slovenske sladice, ki vsebujejo jabolke, seveda v nemškem jeziku.
    Dva recepta so učenci tudi poskusili v praksi in tako za celo šolo pripravili jabolčni kompot in jabolčno pecivo. Skozi cel dan so učenci imeli na voljo tudi jabolka, kar pa je že utečena praksa na naši šoli.

  • Pano
    Priprava jabolk
    Priprava jabolkPečeno pecivo

    Malica

    APFEL

    Apfel rot,hey,
    wo du gewachsen bist, sag es mir.
    Dort an einem buschigen Apfelbaum,
    hat mich die Sonne gestreichelt.
    Jetzt sehe mich nicht mehr an,
    schnell wasche mich und esse mich auf.

    JABOLKO

    Jabolko rdeče,hej,
    kje si zrastlo mi povej,
    tam na jablani košati,
    me je božal sonček zlati,
    zdaj pa nič več me ne glej,
    brž umij me in pojej.

    (slovenska pesmica)

     

    Torek29. marec

    Človek, produkt in producent okolja

    Zgradba v Odrancih

    V sklopu zadnje podteme smo na šoli spremljali hrup med poukom, v odmorih in pri malici.


    Pri urah družbe in geografije so se učenci pogovarjali o vplivih, ki jih ima človek na okolje preko industrije. Poskušali smo izvedeti čimveč o bližnji industrijski zgradbi podjetja Carthago, ki pa je zaradi gradbenih del žal nismo mogli obiskati. Tako smo si pomagali z inernetom, brošurami in mnenji zaposlenih ter krajanov.

    Povprečne vrednosti spremlja hrupa.

    Malica v jedelinci

    80 dCB

    Učenci pri individulnem delu v razredu

    30 dCB

    Učenci pri preobuvanju v garderobi

    85 dCB

    Učenci pri odmoru na igrišču

    65 dCB

    Učenci pri odmoru v telovadnici

    70 dCB

     

     

    Torek22. marec

    Žaščitene živali in rastline

    Po nekajmesečnem delu smo skupaj z učiteljico biologije izdelali zemljevid o zaščitenih živalih in rastlinah, kjer smo živali in rastline umestili po Sloveniji in jih poimenovali v slovenskem, nemškem in latinskem jeziku.

    Zemljevid

    Torek15. februar

    Živali in rastline našega okolja

    Že od začetka letošnjega šolskega leta so učenci pri naravoslovju in biologiji veliko časa namenili raziskovanju živali in rastlin našega okolja. Znanje smo razširili in povezali še pri interesni dejavnosti in drugih oblikah dela z učenci, kjer smo izdelali trojezični zmeljevid naše okolice, z imeni rastlin in živali v slovenščini, latinščini in nemščini.

    Zemljevid Zemljevid

    Zemljevid

  • Petek 11. februar

    Herbarij

    Že na začetku oktobra so učenci 7. razreda pri naravoslovju začeli spoznavati teorijo za herbarijem innabirati material za herbarije, katere so nato izdelovali doma. Nekaj izdelkom smo dodali še nemška, slovaška in poljska imena za rastline in jih dopisali k slovenskim.

    Herbarij Herbarij

     

  • Torek21. december

    Voščilnica

    karte

  • Torek16. november

    Pogozdovanje

    Učenci 9. razreda in nekaj članov interesne dejavnosti Comenius se je danes vključilo v akcijo pogozdovanja. Ker slika pove več kot tisoč besed, si oglejte spodnji video.

 

Torek 9. november

Izdelovanje voščilnic

Čeprav je šele november smo v skladu z našim programom začeli z izdelovanjem božičnih voščilnic in drugih izdelkov. Tako pri interesni dejavnosti, kakor pri pouku in v sklopu razrednih ur že izdelujemo stvari za bazar, v decembru pa bomo raziskovali temo božiča

Voščilnice Voščilnice


Sreda13. oktober

Delovno srečanje v Bratislavi na Slovaškem

BratislavaPet učencev 7. in 9 razreda se je od 27. 9. do 1. 10. 2010 skupaj s tremi učitelji udeležilo delovnega srečanja v Bratislavi na Slovašem.
Glavna tema srečanja je bilo okoljevarstvo in mednarodna konferenca na to temo. Naša skupina je predvajala film o čistilni akciji, ki so ga učenci pripravili skupaj z učiteljem Teom in učiteljico Katjo in nato sprejemala vprašanja o čistilni akciji, urejenosti in skrbi za naše okolje. Ostali predstavniki so predstavili skrb za ogrožene žabe, ločevanje odpadkov ter raziskovanje in skrb za vodo.

 



Poleg tega smo v Bratislavi opravili tudi razstavo izdelkov v sklopu naše točke "Z naravo v naravi", kjer so učenci izdelovali izdelke iz naravnih materialov.

Z naravo v naravi Z naravo v naravi Z naravo v naravi Z naravo v naravi Z naravo v naravi Z naravo v naravi

Začeli smo tudi izdelovati herbarij, ki ga bomo doma še nadaljevali.

Izdelovanje herbarija

Na srečanju so se učenci dobro odrezali in dobro zastopali našo šolo in domovino. Več lahko preberete na tej povezavi.


Petek 24. september

Film o očiščevalni akciji

Očiščevalno akcijo smo opravili že pred nekaj časa, sedaj smo dokončali tudi film o njej, s katerim se bomo predstavili na mednarodni konferenci v Bratislavi.

Petek 17. september

Drevesa skozi letne čase

Pri urak biologije in pri interesni dejavnosti smo z učenci zbrali fotografije dreves v različnih letnih časih in se o njih pogovorili. Nekaj smo jih poiskali po različnih virih, nekaj je bilo fotografij šolskih dreves, ki smo jih zbrali v preteklem letu. Nato smo izdelali koledarje šolskega leta, ki smo jih nato uporabljali v učilnicah.

 

Sreda 16. junij

Pesmi in pesnitve o vodi

Po vrnitvi iz Avstrije smo še posebej varčevali z energijo, poleg tega smo zbirali pesmi in pesnitve o vodi ter jih pri urah slovenščine pregledali in jih analizirali. Učenci so za svojo najljubšo izbrali prekmursko Ka je Müra šepetala?, avtorja Jožefa Klekla st.

KA JE MÜRA ŠEPETALA?

Müra je zašepetala:
Strüga moja zlato vala ..
Ali so vam vrelci znani,
odket ga prineso vali ?

Tü kre moje leve strani
rod prebiva, rod pregnani ...
jokat se je hodo v mene,
Z večstoletne grozne teme ...
njegove suze so zlato,
ki ga skrivam pod vodo.

Müra je zašepetala :
Kelkokrat sem z mesta vstala,
poplavila rodno zemlo ...
Tiste, ki slobodo jemlo,
v svojem srdi sem iskala,
ka bi njim na znanje dala:

Ne me Večni zato stvoro,
da bi val moj brate ločo,
Jaz vezalje sem za nje,
ki kre strani mi žive.

 

Ponedeljek 10. maj

Delovno srečanje v Avstriji

Od 3.-7. maja je 5 naših učencev skupaj z učiteljico Elizabeto Petrovič in učiteljem Alojzem Krevhom preživelo nekaj časa v mestecu Langenlois v Avstriji. Tam so predstavili naše aktivnosti od Nemčije do teha trenutka, sodelovali pa so tudi v skupnih aktivnostih, o čemer lahko več preberete na tej povezavi.

Na srečanju smo posvetili največ pozornosti raziskovanju vode in si tako ogledali kroženje vode, obisali čistilno napravo in skupaj izdelali model čistilne naprave, s katerim smo poskušali prečistiti vodo.

Obisk čistilne naprave Model čistilne naprave Model čistilne naprave

  • Petek 23. april

    Kroženje vode

    Učenci so v preteklih tednih pri urah naravoslovja spoznavali kroženje vode, čistilne naprave in življenje v vodi. Med poukom so izdelali tudi plakate in PowerPoint predstavitve.

    Kroženje vode

  • Četrtek 22. april

    Raziskovanje voda

    Popis živali in rastlin 22. 4. smo imeli že drugi dan na temo voda, kjer smo raziskovali vodo in nato svoje znanje uporabljali v projektu Comenius.

    Na prvem naravoslovnem dnevu o vodi so nas zanimale predvsem kemijske značilnosti vode. Ugotovili smo, da so vse vode iz pip na Gornji, Srednji in Doljnji Bistrici pitne. žal smo v reki Muri ugotovili povečano raven nitratov in amonijaka.

    Na drugem naravoslovnem dnevu pa smo se posvetili rastlinstvu in živalstvu v reki Muri in njenih mrtvicah in ugotovili, da je zelo raznoliko.

    Kemijske analize Čebulni test

  • Sreda 21. april

    Recikliranje

    Maskota Od meseca februarja naprej smo na šoli še bolj zavzeto ločevali odpadke, ki smo jih nato reciklirali. Prvi rezultat recikliranja so bila oblačila iz odpadnih materialov, kot so plastika, blago, kovine. Naša oblačila so nato predstavili tudi na modni reviji. Drugi končni rezultat je bil totem šole, ki so ga učenci izdelali iz odpadne plastike, ogrodje pa so nato kaširali. Motiv je bil izbran na šolskem natečaju.

    Modna revija Modna revija Maskota

  • Ponedeljek 19. april

    Očiščevalna akcija

    Kot načrtovano v programu našega Comenius projekta smo izvedli čistilno akcijo, ki smo jo povezali z vseslovensko čistilno akcijo "Očistimo Slovenijo v enem dnevu". 19. 4. 2010 smo se zbrali na različnih zbirnih mestih in se nato odpravili po Gornji, Srednji in Doljnji Bistrici. Očistili smo vasi, zbrali veliko odpadkov in se na koncu dobili pri šoli, kjer je bil postavljen tudi Comenius pano in so udeleženci akcije lahko izvedeli kaj več o projektu.

    Očiščevalna akcija Očiščevalna akcija

  • Četrtek 18. februar

    Dan Evrope

    Naši učenci in učitelji so se v Bognu v Nemčiji udeležili Dneva Evrope. Udeleženci srečanja iz vsake države so pripravili svojo stojnico in s plakati, letaki, zemljevidi, spominki, tipičnimi izdelki in kulinariko svoje države ter pokrajine. Dan Evrope se je nato nadaljeval še v obliki kulturnega programa, kjer so predstavniki svojih držav predstavili še plese in pesmi.

  • Sreda 10. februar

    Delovno srečanje v Nemčiji

    Od 10. do 17. februarja 2010 so se učenci Patrik, Amadej, Stanko, Jasmina, Anja in Doroteja ter učitelja Elizabeta in Teo udeležili delovnega srečanja v mestecu Bogen v Nemčiji. Glavni namen je bila predstavitev posameznih držav, regij in šol. Naši učenci so odlično predstavili svojo domovino v besedi, sliki in plesu. Ostale dni so učenci odkrivali naravne in kulturne znamenitosti dela nemške Bavarske, večere in noči pa so preživljali pri svojih nemških vrstnikih in njihovih družinah.

  • Sreda 20. januar

    Medičarstvo

    Z namenom spoznati pomembno tradicionalno panogo v Prekmurju in izdelati darilce za obisk v Nemčiji, so se naši učenci podali v Medičarstvo Celec. Tam so spoznali osnove izdelave lectovih src in izdelali vsak svoj izdelek.

  • Sreda 6. januar

    Ohranjanje kulturne dediščine

    S ciljem ohranjanja kulturne dediščine so se učenci pri urah interesne dejavnosti med oktobrom in januarjem naučili nekaj tipičnih prekmurskih pesmi in plesov. Radi so zapeli "Teče, mi teče", najraje pa so plesali sotiš in šamarjanko.

  • Sreda 9. december

    Obisk Miklavža

    Mesec december je mesec kadar se zvrsti veliko dogodkov, ki imajo svoje korenine v naši preteklosti. Med njimi je tudi obisk Miklavža. Po stari Prekmurski navadi je obskal otroke in jim prinesel skromna darila.

  • Sreda 25. november

    Spreminjanje okolice

    V okviru projekta smo si želeli spremeniti tudi našo okolico šole. Namen je bil okolico narediti bolj funkcionalno za pouk, kar je pomenilo, da je bilo potrebno zasaditi drevesne vrste, ki jih učenci lahko obravnavajo pri pouku naravoslovja in biologije.

    Drevesa smo tudi izmerili, da bomo lahko spremljali njihov razvoj.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

  • Petek 23. oktober

    Kako je bilo nekoč?

    Po načrtu za projekt Comenius je bil izveden dan dejavnosti, kjer so učenci izdelovali plakate o različnih obrteh in običajih nekoč. Material so učenci zbirali še več časa, tako da so zbirali slikovni material in izvedli intervjuje s starejšimi krajani. Pogovarjajli so se tudi o narodni noši, ki so jo tudi pomerili.

  • Ponedeljek 19. oktober

    Delovno srečanje na Poljskem

    Od 12. do 16. oktobra 2009 so se učitelji Elizabeta Petrovič, Marija Seršen in Teo Pucko udeležili delovnega srečanja v mestecu Końskie na Poljskem...

  • Ponedeljek 29. september

    Predstavitev našega okolja

    V sklopu priprav na delovno srečanje na Poljskem smo z učenci zbrali knjige, zemljevide in ostalo gradivo, s katerim bomo predstavili svojo domovino in pokrajino. Poleg tega smo izdelali tudi PowerPoint predstavitev.

  • Torek 22. september

    Obnova 'kmečke domačije'

    Z nekaj pridnimi prostovoljci smo danes obnovili kmečko domačijo na naši telovadnici in njeno okolico. Učenci so hiši prenovili fasado in jo na novo prekrili. Pravtako so opleli nekaj plevela in posejali travo. Dejavnost je bila izvedena v sklopu ohranjanja kulturne dediščine in pozitivnih sprememb na šolskem poslopju in v šolski okolici.

  • Ponedeljek 21. september

    Sajenje dreves

    Sajenje dreves Da bi naredili našo šolo bolj okolju prijazno, hkrati pa naredili tudi kaj koristnega za učence, ki bodo še prišli, smo v povezavi z "Globalnim dnem zasajevanja dreves" zasadili nekaj sadik starih vrst sadnega drevja, ki je bilo nekoč razširjeno v naših krajih.

  • Ponedeljek 14. september

    Recikliranje

    Učenci 6. razreda so si pri likovni vzgoji ogledali proces recikliranja papirja in so nato tudi sami reciklirali nekaj papirja.

    Recikliranja se je lotil tudi 5. razred, kjer so iz palčk od lučk izdelali obeske za ključe.

 


Izvedba tega projekta je financirana s strani Evropske komisije. Vsebina je izključno odgovornost avtorja in v nobenem primeru ne predstavlja stališč Evropske komisije.

Comenuus logo