Osnovna šola Prežihovega Voranca Bistrica

Odgovorna šola preudarno, vedoželjno in ustvarjalno v bodočnost.

OŠ Prežihovega Voranca Bistrica>>Projekti

Aktualni projekti

Erasmus+ na šoli (2018-2020)

Naša šola je v šolskem letu 2018/19 začela dvoletni projekt Erasmus+ z naslovom " Participation in Society through Classroom Activity and Cooperation« ali bolj razumljivo »S sodobnimi učnimi pristopi do aktivnega državljanstva«. V projekt so poleg naše šole vključene še šole iz Estonije, Finske, Češke, Madžarske in Španije, krovni koordinator je finska osnovna šola. Tekom projekta bomo izvajali dejavnosti iz področja državljanske in domovinske vzgoje s ciljem priprave učencev na življenje v heterogeni, multikulturni družbi ter razvijanja aktivnega državljanstva. Spoznavali bomo človekove pravice in priložnosti, ki nam jih ponuja Evropska unija, razvijali bomo socialne veščine učencev ter aktivno uporabo angleškega jezika. Spoznavali bomo pomen kulturne dediščine in ekologijo, povezovali se bomo z lokalno skupnostjo ter z različnimi nevladnimi organizacijami. Vse partnerje družijo enaki izzivi in želje po izmenjavi primerov dobre prakse za dvig kakovosti lastnega dela, zato je mednarodni značaj tega projekta dodana vrednost.  
V letošnjem šol. letu bodo organizirana tri mednarodna srečanja učiteljev in učencev,  in sicer v mesecu novembru na Finskem, v mesecu aprilu na Madžarskem, meseca januarja pa pri nas na Srednji Bistrici, kjer bomo gostili 10 učiteljev iz petih držav. Koordinatorka projekta je mag. Erika Hvala. Več o projektu si boste lahko prebrali na tej povezavi.

Erasmus+ na šoli (2020-2022)

Naša šola bo v novem programskem obdobju 2020-22 sodelovala v novem projektu Erasmus+ z naslovom Živa kultura – digitalna soba pobega (»Making Culture Alive - Digital Escape Room«). V tem projektu je naša šola partnerska šola, koordinatorji so Finci, partnerji pa prihajajo še iz Madžarske, Češke, Španije in Estonije. Osrednji cilji projekta so interdisciplinarna povezava kulturne dediščine, tradicij, digitalnih veščin, jezikovnih veščin in ozaveščanja o lastnem lokalnem okolju ter prepoznavanja njegovih prednosti za povezovanje, razvoj idej, splošen napredek in promocijo iz lokalnega nivoja na evropski nivo. Projekt želi spodbujati vključevanje starodobnega, tj. naše kulturne dediščine, s pomočjo sodobnega, torej digitalnimi orodji, aplikacijami, platformami in napravami, v aktivno izvajanje dejavnosti pouka in razširjenega programa. S projektom želimo ponuditi nove, inovativne načine poučevanja in »oživeti« evropsko kulturno dediščino. Uporaba digitalne tehnologije in približanje skoraj pozabljenih tradicij in kulture sta aktualna tudi v smislu učenja na daljavo in učenja z novimi tehnologijami. Zaradi situacije v svetu v minulem in tudi prihodnjem šolskem letu bo veliko dogodkov organiziranih s pomočjo videokonferenc in v obliki virtualnih srečanj. Čeprav se partnerji zavedamo, da taka srečanja ne morejo nadomestiti stika v živo, so lahko vendarle poučen, interaktiven in zabaven način spoznavanje novih vsebin, krepitve stikov med narodi in kulturami in ter sklepanja novih prijateljstev. Tako se bomo skupaj povezovali učenci, učitelji in zunanji deležniki (lokalno okolje, nevladne organizacije, društva) in izdelovali skupna gradiva (multimedijska, interaktivna, spletna in klasična). Ena izmed osrednjih točk bo sodelovalno delo na daljavo, v kolikor bodo razmere dovoljevale, pa tudi v živo z izmenjavo učencev in učiteljev. Srečanje v Sloveniji na Srednji Bistrici je predvideno aprila 2022. Koordinator projekta je učitelj Andrej Nemec. Več o projektu si lahko preberete na tej povezavi.

dscape

Erasmus+ v vrtcu (2020-2022)

Osnovni namen projekta "Mali raziskovalci – velika odkritja (Small Researchers – Great Discoveries)" je razvoj kompetenc in veščin na področju STEAM - znanosti, tehnologije, inženirstva, umetnosti in matematike. Projekt je nadaljevanje uspešnega mednarodnega sodelovanja iz preteklega programskega obdobja. Tudi tokrat je krovni koordinator naša šola oz. vrtec. Šest partnerskih organizacij iz 5 držav (Slovenija, Nizozemska, Grčija, Latvija in Srbija) druži želja po razvoju naravoslovnih spretnosti in znanj, ob tem pa krepiti:
- jezikovne kompetence strokovnih delavcev v vrtcih s poudarkom na angleščini,
- aktivno komunikacijo v prvem tujem jeziku v predšolskem obdobju pri otrocih sodelujočih vrtcev,
- digitalne kompetence strokovnih delavcev vrtca skozi nove pristope, vezane na model koncept računalniškega mišljenja v hitro spreminjajoči se družbi in prenos tega znanja na otroke sodelujočih vrtcev s poudarkom na razvijanju reševanja problemov, logičnega razmišljanja in sodelovalnega dela,
- kakovost predšolske vzgoje in z namenom, da se bodo otroci še lažje in uspešneje vključevali v socialno okolje, tj. krepili svoje socialne kompetence v tem raznolikem, globalnem in večkulturnem svetu, ki pred nas in naše otroke ter njihovo prihodnost postavlja nove izzive. Vse partnerje družijo enaki izzivi in želje po izmenjavi primerov dobre prakse za dvig kakovosti lastnega dela, zato je mednarodni značaj tega projekta dodana vrednost. Projekt se bo zaključil leta 2022 z mednarodno konferenco na Srednji Bistrici, kjer bomo predstavili dosežke projekte in primere dobre rabe.

Več o projektu si lahko preberete na tej povezavi.

logo

Popestrimo šolo (2016-2021)

Naša šola je v obdobju 2016-2021 vključena v petletni projekt Popestrimo šolo. Na tej povezavi boste našli več informacij o projektu.

Pogum (2017-2022)

Naša šola je v obdobju 2017-2022 vključena v petletni projekt Pogum. Na tej povezavi boste našli več informacij o projektu.

Inovativna učna okolja podprta z IKT (2017-2022)

Naša šola je v obdobju 2017-2022 vključena v petletni projekt Inovativna učna okolja podprta z IKT. Razvijanje kompetenc je eden izmed temeljnih pogojev za vseživljenjsko učenje in izboljšano zaposljivost, pogoj za to pa je udejanjanje prožnih oblik učenja, v okviru katerih so redefinirane vloge vseh deležnikov: učencev oziroma dijakov, strokovnih delavcev in ravnateljev. Na ta izziv odgovarja projekt Inovativna učna okolja podprta z IKT.
Projekt Inovativna učna okolja, podprta z IKT (v katerega je vključen tudi naš vzgojno izobraževalni zavod) omogočajo implementacijo inovativne pedagogike 1:1, pri katerih učni scenariji poudarjajo, kako lahko mobilne naprave uporabljamo v podporo mnogim različnim učnim strategijam; uvajajo elemente formativnega spremljanja in upoštevajo razvijanje novih kompetenc, ki se razvijajo pri učenju s tehnologijo ter učenje v času in prostoru razširjajo izven učilnice.
Projekt povezuje in nadgrajuje rezultate prejšnjih projektov, ki so že začeli spreminjati učna okolja v slovenskem prostoru, kot so prenova gimnazij, E-šolstvo, Inovativna pedagogika v luči kompetenc 21. stoletja 1:1, E-šolska torba, EU-folio, ATS 2020. V projektu bomo nadgrajevali rezultate, izkušnje in smernice na ravni kurikula in vsebine, vrednotenja, usposabljanja učiteljev, organizacije in vodenja, povezanosti in infrastrukture. V projekt bo vključenih 75 VIZ, med katerimi bo 18 razvojnih, ostale pa implementacijske. Za uvajanje IUO podprtih z IKT bomo usposabljali 1000 učiteljev, ki bodo vanje vključili vsaj 2400 dijakov in učencev. V projekt vključene šole bodo inovativno pedagogiko 1:1 vključevale po metodologiji 21. korakov, ki jo bomo ob izkušnjah projekta še nadgradili. Učiteljem bodo pri tem v pomoč razviti primeri dobre rabe in s smernicami za uvajanje IKT, formativnega spremljanja in razvijanja kompetenc nadgrajeni izvedbeni kurikuli.

Za uspeh projekta so poleg usposabljanja učiteljev in ravnateljev ključni učinkoviti šolski razvojni timi, fleksibilna organizacija, distribuirano vodenje in vzpostavitev celovitega podpornega okolja, vključno z infrastrukturo in strokovnimi ter e-skupnostmi. Le tako bomo lahko udejanjili inovativna učna okolja, v katerih bodo učenci in dijaki prevzeli aktivno vlogo v vseh fazah učno –vzgojnega procesa od načrtovanja od vrstniškega vrednotenja. Več o projektu si lahko preberete na tej povezavi.

Zdrava šola

Mednarodni projekt Zdrava šola je inovativni program, ki na ravni celotne Evrope uvaja nove zamisli in pristope na področju promocije zdravja v šolskem okolju. Na tej povezavi boste našli več podrobnih informacije o projektu in njegovi vsebini.