Osnovna šola Prežihovega Voranca Bistrica

Odgovorna šola preudarno, vedoželjno in ustvarjalno v bodočnost.

OŠ Prežihovega Voranca Bistrica>>Projekti>>Erasmus+

Seek and Find Nature

Pripravil Andrej Nemec, koordinator projekta. Zadnja sprememba dne 21.10.2016.

logoseekfindnature

Naša šola je v šolskem letu 2014/15 začela dvoletni projekt Erasmus+ z naslovom "Seek and Find Nature - Išči in najdi naravo". V projekt so poleg naše šole vključene še šole iz Nemčije, Španije, Finske, Češke in Madžarske. V projektu se bomo ukvarjali z naravoslovnimi dejavnostmi.

Na teh straneh lahko preberete več o dejavnostih v okviru projekta. Na začetku si lahko na tej povezavi preberite več o ciljih in sodelujočih šolah.

Na šoli smo imeli na obisku novinarko Murskega vala, ki je posnela reportažo o projektu, v kateri smo sodelovali ravnateljica, učenca Tilen in Nina in učitelj Andrej, koordinator projekta. Na tej povezavi lahko reportaži tudi prisluhnete.

Dejavnosti v okviru projekta Erasmus+

 

Naravoslovni dan Svet čebel

sreda8. junij 2016

1 2 3 4

5 6 7 8

9 10 11

V sredo, 8. junija 2016 smo učenci 5. razreda v sklopu naravoslovnega dneva obiskali čebelarsko družino Šalamun v Banovcih. Tam nam je mladi gospodar Damjan Šalamun predstavil pomen čebel za našo okolje in naravo. Ogledali smo si panj in videli cel roj čebel, ki so bitja, brez katerih narava ne bi bila to, kar je. V nadaljevanju našega gostovanja smo se preizkusili v izdelovanju različnih predmetov iz medu, med drugim smo izdelovali zanimive medene sveče. Ob obiska kmetije koncu smo si ogledali sosednjo kmetijo, kjer smo videli krave, bike in pujse, prijazni domačini pa so nam ponudili odličen domači sok.

V nadaljevanju naravoslovnega dneva smo se ustavili v Ljutomeru v mestnem parku, kjer smo izvedli različne delavnice na prostem. Med drugim smo merili obseg drevesa, spoznavali zgodovino mesta Ljutomer z njegovim taborskim gibanjem ter se orientirali pri iskanju objektov na območju parka in pripadajočega športnega centra. Na koncu smo izvedli še angleško besedno delavnico z izrazi, ki smo jih spoznali v parku in njegovi okolici.

 

Zaključna mobilnost Erasmus+ na naši šoli

petek22. april 2016

V tednu med 18. in 22. aprilom 2016 je na naši šoli potekala zaključna mobilnost v okviru mednarodnega projekta Erasmus+. Gostili smo 14 učiteljev in 17 učencev iz Nemčije, Madžarske, Finske, Španije in Češke, ki smo jim v teh dneh pokazali lepote našega kraja, pokrajine in domovine. Spoznali so dobrosrčnost naših ljudi, ob tem se najlepše zahvaljujemo staršem, ki so gostili tuje učence in jim nudili vso potrebno gostoljubje. Tuji učenci in učitelji so se domov vrnili z lepimi in nepozabnimi spomini ter z obljubo, da se gotovo kdaj vrnejo. Nekaj utrinkov iz njihovega gostovanja pri nas si lahko ogledate v posnetku na tej povezavi.

Na tej povezavi pa si lahko ogledate utrinke iz zaključne proslave, ki so jo s svojim sodelovanjem popestrili tudi tuji prijatelji.

 

Obisk evropske poslanke Tanje Fajon

petek15. januar 2015

1 2 3

4 5 6 7

V petek, 15. januarja je na šoli v okviru mednarodnega projekta Erasmus+, aktivnosti šolskega parlamenta in dela z nadarjenimi učenci gostovala evropska poslanka mag. Tanja Fajon. Celoten dogodek je potekal pod nazivom Izzivi otrok v 21. stoletju, osrednji cilj pa je bilo spoznavanje človekovih in otrokovih pravic.
Po uvodni predstavitvi je poslanka odgovarjala na vprašanja učencev, pri tem se je razvila živahna debata. Poslanka je s sodelujočimi učenci delila svoje bogate izkušnje ter poglede na aktualno tematiko, med drugim na dogajanje v Evropi in svetu. Sledilo je zasedanje šolskega parlamenta, kjer so se učenci razdelili v skupine skupaj z učitelji in drugimi gosti ter oblikovali stališča do obravnavanih vprašanj na temo človekovih in otrokovih pravic. Gospa Tanja Fajon je pri tem odigrala povezovalno vlogo in k vsaki temi predstavila še svoje stališče. Vsi sodelujoči so izrazili zadovoljstvo nad izvedenim dogodkom, saj so dobili vpogled v številne pereče in aktualne teme ter imeli možnost deliti svoja mnenja z eno vodilnih poznavalk mednarodnega dogajanja.

Nekaj utrinkov z dogodka si lahko ogledate tudi na spodnjih povezavah:

http://www.tanja-fajon.si/sl/news/otroci-v-21stoletju.html

http://otroski.rtvslo.si/infodrom/prispevek/4627

 

Predstavitev Španije na četrtkovi stojnici Erasmus+

četrtek10. december 2015

1 2 3 4

Drugi decembrski četrtek smo z učenci 7. razreda predstavili še zadnjo izmed držav partnerk v projektu Erasmus+, in sicer Španijo. Učenci Miha, Blaž, Matic, Jan ter David so ob pomoči sošolk Tjaše in Isabel pričarali pravo temperamentno vzdužje iz te države na jugozahodu Evrope. Učencem, ki so obiskali stojnico, so ponudili sladke jedi, spečene po španskih receptih, Miha in Blaž sta v duhu bližajočega se božiča zaigrala par božičnih pesmi na harmoniko, učenki Isabel in Tjaša pa sta pokazali, kako izgleda tipičen španski ples flamenko. Zahvaljujemo se tudi staršem te skupine učencev, ki so ponovno pripravili odlično pecivo.

 

Predstavitev Nemčije na četrtkovi stojnici Erasmus+

četrtek3. december 2015

1 2 3 4

Prvi četrtek v prazničnem decembru smo izvedli že četrto predstavitev držav partneric v projektu Erasmus+. Tokrat smo z učenci 7. razreda Klaro, Natalijo, Valentino in Alenom predstavili Nemčijo, največjo državo Evropske unije. Učenci so predstavili najbolj značilne nemške živali, narodni park Bavarski gozd, največja mesta, učenki Natalija in Klara sta zapeli pesem znane nemške pevke Nicole, Valentina je predstavila najbolj znan nemški šport nogomet, Alen pa se je odlično vživel v vlogo Miklavža kot tradicionalnega dobrega moža v Nemčiji ter obdaril pridne otroke, ki so obiskali stojnico. Tudi tokrat so se starši učencev izkazali z dobrotami, ki so jih pripravili za obiskovalce stojnice, za njihov prispevek pa se jim na tem mestu najlepše zahvaljujemo.

 

Predstavitev Madžarske na četrtkovi stojnici Erasmus+

četrtek26. november 2015

1 2 3 4

V četrtek, 26. novembra smo predstavili še tretjo državo partnerico, tokrat Madžarsko. Učenci 7. razreda Urška, Tjaša, Isabel, Evelina in Luka so pripravili plakate in druga barvita gradiva o Madžarski, med drugim smo na ogled postavili tipične madžarske recepte, jedi, oblačila ... Predstavili smo tudi madžarske narodne parke, mesta, živali in še veliko drugih zanimivih podatkov o tej vzhodni slovenski sosedi. Učenka Isabel je zapela celo tipično madžarsko pesem, njeni sošolki Tjaša in Urška pa sta zaplesali značilni madžarski ples čardaš.

 

Predstavitev Finske na četrtkovi stojnici Erasmus+

četrtek19. november 2015

1 2 3 4

V četrtek, 19. novembra smo z učenci 7. razreda nadaljevali predstavljanje držav partneric v projektu Erasmus+. Tokrat je bila na vrsti Finska. Učenci Tilen, Tadej, Blaž M., Blaž B. in Timotej so pripravili predstavitev finskih mest in narave, prehrane, kulture in drugih značilnosti te velike in redko poseljene države na skrajnem severu Evrope. Mama učenca Timoteja je pripravila tudi tipično finsko pevico, in sicer piškote tete Hanne ter sladke kolače pikkupullat, za kar se ji na tem mestu iskreno zahvaljujemo. Učenci in starši, ki so se ustavili ob stojnici, so lahko priluhnili tipični finski glasbi, obenem pa je učenec Tilen pokazal svoje znanje in zaigral na harmoniko.

 

Predstavitve držav partneric v projektu Erasmus+ : Češka

četrtek12. november 2015

1 2 3

4 5 6

V četrtek, 12. novembra 2015 smo z učenci 7. razreda (Larisa, Luka, Primož, Lili in Gabriel) pripravili prvo od predstavitev držav, ki so naše partnerke v tokratnem projektu Erasmus+. Prva je bila na vrsti Češka. Larisa je zapela ljudsko češko pesem, Gabriel je predstavljal recepte tipične češke kulinarike, Lili je predstavila češke narodne parke, Luka tipične češke živali, Primož pa partnersko mesto Hradec Kralove. Stojnico so obiskali učenci podaljšanega bivanja, starši in vsi ostali zaineteresirani. Ob obisku so imeli možnost si vzeti zgibanko o Češki, ogleda nekaterih čeških znamenitosti in simbolov ter poskusiti odlične muffine in drugo pecivo, ki sta ga prispevala Lili in Primož ob pomoči njunih staršev in starih staršev. Za njihov prispevek se ob tej priložnosti najlepše zahvaljujemo!

 

Obisk v Triglavskem narodnem parku

četrtek22. oktober 2015

4 5

1 2 3

V četrtek, 22. oktobra 2015 smo z učenci 6. in 7. razreda opravili naravoslovni dan v okviru projekta Erasmus+. Z učenci smo se odpravili na ogled Triglavskega narodnega parka, kjer smo se najprej ustavili v podalpskem biseru, na Bledu in opravili krajši pohod okoli jezera do Blejskega gradu. Ob koncu pohoda smo se ustavili še ob jezeru in opravili krajšo likovno delavnico.

 

Teden mobilnosti Erasmus+ v Nemčiji

ponedeljek-petek5.-9. oktober 2015

V tednu med 5. in 9. oktobrom smo opravili že četrto mednarodno izmenjavo v projektu Seek and Find Nature Erasmus+ v Bognu v Nemčiji pri naših že uveljavljenih partnerjih. Nekaj utrinkov in vtisov si lahko ogledate spodaj ter preberete, kar smo tam doživeli.

 

 

Petek, 9. 10

1 2 3 4

V petek je sledil še zadnji dan mobilnosti, in sicer smo se odpravili na nekajurni, 9-kilometrski pohod po Bavarskem gozdu. Vmes smo prestopili mejo s Češko ter osvojili vrh gore Siebensteinkopf, od koder smo imeli znova lep pogled na bližnjo in daljno okolico, ovito v slikovite jesenske barve. Nato je sledilo slovo od Bavarskega gozda, ki nas je navdušil s svojo preprostostjo in pristnostjo. Tokratno srečanje je tako minilo precej hitro, domov s sabo pa smo odnesli čudovite vtise o neokrnjeni in razgibani nemški naravi, prijaznih in gostoljunih domačinih ter obljubo, da se bomo spet videli.

 

Četrtek, 8.10

1 2 3

Predzadnji dan tokratne izmenjave smo si v Bavarskem gozdu ogledali življenje tipičnih nemških živali v naravnem živalskem vrtu. Med drugim smo zagledali risa, vidro ter nekaj drugih vrst, na žalost pa nismo videli npr. volkov ali losov. Ob koncu smo se podali še na pohod med vrhovi dreves, saj so v tem nemškem narodnem parku izdelali pot skozi krošnje, visoko ponekod čez 20 metrov. Pot se zaključuje v visokem objektu, t. i. drevesnem jajcu, od koder se širi lep pogled na Bavarski gozd. V popoldanskem času so učenci barvali kamenje za vrt pri nemški šoli ter v večernih urah opravili sprehod z baklami.

 

Sreda, 7.10

1 2 3 4

V sredo smo dopoldan izvedli skupno, t. i. mednarodno učno uro, kjer se povežejo tuji in domači učitelji in izvedejo skupno aktivnost z vsemi udeleženimi učenci. Tokrat sva uro izvedla slovenski učitelj Andrej in domača učiteljica biologije Elizabeth Mohr. Učenci so analizirali v ponedeljek iz ribnika odvzete vzorce pod mikroskopom ter iskali oblike življenja v teh vzorcih, sočasno pa smo izdelovali film o celotnem dogajanju. Popoldan smo se odpravili na dvodnevno pot raziskovanja in proučevanja Bavarskega gozda v center za šolo v naravi Finsterau, na poti pa smo se ustavili še pri domačinu, ki je izdelal t. i. stekleni skedenj, ogledali pa smo si še muzej na prostem, kjer smo dobili vpogled v podeželsko in kmečko življenje v Nemčiji pred sto in več leti. Tokratno srečanje je namreč potekalo v znamenju človeške zgodbe, ki bo eno izmed poglavij v knjigi o iskanju narave.

 

Torek, 6.10

1 2 3 4

Drugi dan mobilnosti je sledila veličastna proslava, ki so jo za nas in ostale goste iz Finske, Madžarske, Španije, Češke in vse domače učence ter učitelje pripravili domači peti razred ter glasbeni ansambel domače šole, ki je izvrstno odpel nekaj znanih nemških ter angleških pesmi. Glasbeni in plesni predstavi pa je sledil ogled zgodovinskega, kulturnega in arhitekturno bogatega mesta Straubing le streljaj od Bogna. V Straubingu smo se povzpeli na vrh razglednega stolpa, ki se bohoti nad centrom tega mesteca z okoli 45.000 prebivalci in v lepem vremenu imeli edinstven pogled na mesto in njegovo okolico.

 

Ponedeljek, 5.10

1 2 3 4

V ponedeljek smo začeli z naslednjo mobilnostjo v okviru projekta Erasmus+, tokrat v Nemčiji v mestecu Bogen na Bavarskem. Mestece z okoli 10.000 prebivalci se ponaša s pristnim utripom, prijaznimi ljudmi, lepo pokrajino in mirnim ter urejenim življenjem. Učenki 9. razreda Saša in Dona sta skupaj z učiteljema Andrejem in Klementino obiskali nižjo srednjo šolo in gimnazijo Veit-Höser, kjer so nas prijazno domačini zelo lepo sprejeli in nam prvi dan pokazali šolo, ogledali smo si nekaj njihovih učnih ur, t. i. Evropski park v bližini šole, kjer so učenci odvzeli vodne vzorce za analizo na skupni mednarodni učni uri v okviru projekta in se povzpeli na hrib Bogenberg nad mestecem, kjer smo uživali v čudovitem razgledu na reko Donavo in ostalo jesensko obarvano okolico, sprehodili pa smo se tudi po centru mesta.

 

AKTIVNOSTI V ŠOLSKEM LETU 2014/15

 

 

 

Naravoslovni dan 7. razreda v okviru projekta Erasmus+

petek4. junij 2015

1 2 3

V petek, 5. junija 2015 smo učenci sedmega razreda preživeli dan v naravi na Dolnji Bistrici. Poudarek je bil na gozdu Orlovščku, po katerem nas je vodila gozdarka Janja Kelenc. Vodila nas je do različnih točk, kjer smo spoznavali namen oz. pomen gozda, vrste dreves, značilnosti le-teh itd. Ves čas smo se peljali s kolesi. Spoznali smo razliko med gospodarskim in negospodarskim gozdom, povedali nekaj o funkcijah gozda, beseda pa je nanesla tudi na živali v gozdu in ob reki. Gozdarka nam je povedala nekaj o rogaču, največjem hrošču v Sloveniji. Po tem, ko smo podrobno spoznali vrbo, lipo, kostanj, hrast, jelšo, jesen in še nekaj drevesnih vrst smo se v bližini ustavili in pomalicali. Gozdarka Janja nam je nato pokazala nekaj herbarijev in knjig o drevesih. Odgovorila nam je na nekaj vprašanj o gozdu v Sloveniji, naravi, različnih funkcijah gozda, ... Intervju z gozdarko Janjo Kelenc si lahko preberete na tej povezavi.

Od gozdarke smo se poslovili pri koči ribiške družine Lendava ter se vrnili k šoli, kjer smoz učiteljico biologije Marijo Seršen rešili delovne liste in izvedli poskus, da bi ugotovili, kako kisla so naša tla.

Zapisala Nina Bohnec, učenka 7. razreda

 

Izdelovanje slovensko-finskega slovarja izrazov iz narave na daljavo

petek22. maj 2015

1 2 3 4

V petek, 22. 5. 2015, smo se učenke Tjaša Čolnik, Teja Kolar, Nina Bohnec, Dona Semenič in Selea Antolin Knezovič preko Skypa povezale s Finci. Naredili smo krajše slovarčke, ki vsebujejo od 15 do 30 besed. Besede so najprej zapisane v angleščni, nato v slovenščini in nazadnje še v finskem jeziku. Dodali smo jim tudi sličice. Besede so se navezovale na naravo: vesolje, živali, rastline, vreme, letni čase… S končnimi izdelki smo bile zadovoljne tako me kot tudi finski učenci. Po končani uri skypanja smo se učenke zopet odpravile k pouku.

Zapisala učenka Nina Bohnec, 7. razred

 

 

Naravoslovni dan 4. razreda v Bukovniškem gozdu

sreda20. maj 2015

1 2 3

4 5 6

V sredo, 20. maja 2015 je 4. razred v okviru projekta Erasmus+ opravil terensko delo v naravi, in sicer smo se odpravili v idilično okolico Bukovniškega gozda. Najprej smo se srečali z biologom, ki je povedal veliko zanimivega o življenju vodnih živali in značilnostih rastlinstva ob jezeru. Skupaj smo poskusili uloviti tudi kačo, kar nam je celo uspelo. Čeprav smo se je malce prestrašili, nas je biolog hitro pomiril, da v okolici jezera ni strupenih kač. V nadaljevanju nas je pozdravil še gozdar, ki nas je popeljal po učni gozdni poti in nam predstavil najbolj tipične drevesne vrste. Ko se je poslovil od nas, smo se usedli v okolici jezera in sestavljali izdelke iz lesa, na katere smo nalepili skorje in listje različnih drevesnih vrst.

 

Mobilnost v okviru projekta Erasmus+ na Madžarskem

Petek, 15. maj 2015

12 3

45 6

Teden je minil, kot bi mignil in že je bil tu petek, naš zadnji dan obiska na vzhodu Madžarske. Dopoldan smo si ogledali živalski vrt v mestu Nyrieghaza, kjer smo videli številne tipične domače in druge živalske vrste. Živalski vrt se med drugim ponaša s čudovitim akvarijem. V sklopu obiska tega mesta smo obiskali še muzej na prostem, sestavljen iz hiš, starih nekaj stoletij. Z zanimanjem smo si ogledali, kako so živeli naši predniki. Popoldan smo se udeležili zaključne slovesnosti, kjer so ustrežljivi domačini pripravili glasbeni in plesni nastop. Teden je minil hitro, mi pa smo se polni novih vtisov, prelepih izkušenj in stkanih prijateljstev odpravili na pot proti domu ter se gostoljubnim domačinom zahvalili za vse, kar so lepega pripravili za nas.

 

Četrtek, 14. maj 2015

1 2

3 4 6

V četrtek so nas prijazni gostitelji pospremili na pot v prestolnico vzhodne sosede Budimpešto. Po prvotnem postanku na Trgu herojev smo se odpravili na ogled enega izmed znamenitih kopališč, sledil pa je ogled veličastne stavbe, madžarskega parlamenta ob Donavi. Naslednja točka na ogledu po Budimpešti je bil vzpon na grad nad tem dvomiljonskm mestom z bogato in pisano arhitekturo ter živahno zgodovino. Tako tam kot na najvišji točki v mestu smo se naužili razgleda na mogočno mesto z otoki na deroči ter plovni Donavi.

 

Sreda, 13. maj 2015

1 2 3

4 5 6

Sreda je minila v znamenju obiska narodnega parka Hortobagy, kjer smo opazovali označevanje prosto živečih ptic selivk, se popeljali z vlakom skozi pokrajino pusta ter se povzpeli na opazovalni stolp sredi tega parka, bivališča številnih različnih ptičjih vrst. Na poti smo prečkali tudi znameniti most z devetimi loki, ki je zaščitni znak tega narodnega parka in priča davnih trgovskih časov, ko so po tej poti tovorili sol in druge materiale. V nadaljevanju pestrega programa, ki so nam ga pripravili domačini, smo si ogledali še rokodelsko delavnico in bolnišnico za ptiče. Popoldan pa smo si ogledali drugo največje mesto na Madžarskem Debrecen, ki se ponaša s slikovito arhitekturo in zelenimi površinami.

 

Torek, 12. maj 2015

1 2 3

4 5 6

Drugi dan mobilnosti na Madžarskem smo se tuji učenci in učitelji udeležili pouka na gostiteljski šoli. Udeležili smo se ure biologije, ki sta jo izvedla domača učiteljica Szilvia in gostujoči učitelj Vicente iz Španije ter ur likovne umetnosti pri domači učiteljici Anni. Popoldan smo se odpravili na aktivnosti v naravi v zelenem gozdu Nyíracsáda, kjer smo spremljali predstavo policijskih psov ter opravljali različne naloge v okviru pohoda po gozdu, med katere so med drugim spadale računanje višine drevesa, prepoznavanje jelenjih rogov po obliki ter prepoznavanje rastlin in zelišč po vonju ter okusu. Ob koncu naših aktivnosti smo izdelovali ptiče iz papirja ter zastave sodelujočih držav iz različnih materialov.

 

Ponedeljek, 11. maj 2015

1 2 3

4 5 6

V ponedeljek, 11. maja smo začeli že tretjo mobilnost v okviru projekta Seek and Find Nature v sklopu Erasmus+. Tokrat smo obiskali vzhodne sosede na Madžarskem, in sicer v kraju Nyíracsád. Na srečanje smo se odpravili učenki Tjaša in Teja ter učitelja Andrej in Petra. Po uvodnem toplem sprejemu smo si ogledali vas z okoli 4.000 prebivalci, njihovo grško-katoliško cerkev ter šolo z okoli 330 učenci. Tema obiska je bila zgodba o živalih, zato smo si še isti dan popoldan ogledali predstavo iz življenja gozdnih živali, ki so jo pripravili različni učenci iz nižjih razredov domače šole. Ti so pripravili prijetno proslavo in se zelo potrudili. V nadaljevanju pa smo si ogledali lokostrelske vragolije posebej izurjenih domačih predstavnikov viteške šole, ki so posebej velik aplavz poželi ob demonstraciji lokostrelstva s konjev.

 

 

Ponovna skupna učna ura na daljavo s Finci

ponedeljek4. maj 2015

1 2

3 4 5

V ponedeljek, 4. maja smo z učenci krožka Erasmus+ iz razredov od 7.-9. izvedli še eno v seriji učnih ur, kjer se prek programa Skype in v angleščini učimo skupaj z učenci iz tujine. Tudi tokrat so bili naši partnerji Finci pod vodstvom učitelja biologije in geografije Jounija. Učenci so se razdelili v 4 skupine in spoznavali obnovljive vire energije (OVE) v Sloveniji ter na Finskem. Skupine so spoznavale značilnosti vetrne, sončne, vodne in biološke energije v teh dveh državah, pri čemer smo biološko energijo razdelili na geotermalno energijo v Pomurju in pridobivanje šote na vodnatih površinah na Finskem. Sodelovanje je potekalo tako, da so naši učenci posredovali podatke o značilnostih OVE v Sloveniji, finski pa našim učencem informacije o posebnostih OVE na Finskem. Skupaj so nato izdelovali predstavitve v okolju Googlovi dokumenti. Ura je minila zelo hitro in ponovno se je pokazalo, da je tak način dela tako za učence kot za učitelje zanimiv in dinamičen.

 

Obisk glasbenika Vlada Kreslina

ponedeljek6. april 2015

v

V ponedeljek, 6.4.2015, smo se učenki Tjaša, Nina in učitelj Andrej odpravili v »Logarnico«, z namenom, da bi naredili intervju z gospodom Vladom Kreslinom. Pridružila se nam je tudi ravnateljica mag. Terezija Zamuda, ki je gospodu Kreslinu prinesla domač pečen kruh in ocvirke.  Intervju smo izvedli v sklopu projekta Erasmus+. Naš gostitelj, ki je znan kot velik ljubitelj narave in borec za pravilen odnos do okolja je bil zgovoren in je veselo odgovarjal na vsa naša vprašanja. Pogovor smo zaključili z nekaj fotografijami in se nato poslovili. 

 

Naravoslovni dan 7. razreda - obisk ekološke kmetije

sreda1. april 2015

1 2 3 4

V okviru projekta Erasmus+ smo z učenci 7. razreda izvedli dan dejavnosti. Ker je eden izmed ciljev projekta spoznavanje primerov dobrih praks sobivanja človeka in narave ter posledično trajnostni razvoj, smo obiskali ekološko kmetijo Zel gospodarja Zvonka Pukšiča na Kogu. Lastnik kmetije nam je predstavil svoj način delovanja in zakaj se je sploh odločil za ekološko kmetovanje, način pridelave in predelave žitaric in zelenjave, ekološkega kompostiranja, škropljenja z naravnimi škropivi, gojenja detelje ... Pri tem je povezal različna področja: kemijo, biologijo, naravoslovje ter celo zgodovino, saj je opisal človekov razvoj in njegovo izkoriščanje zemlje od nekoč do danes. V nadaljevanju dne dejavnosti smo obiskali še turistično kmetijo Hlebec, ki se ponaša z dolgoletno vinogradniško tradicijo, kateri so pred nekaj leti dodali še turistično dejavnost. Tam smo si pod vodstvom gospodarja Milana ogledali tudi sadovnjak, v katerem se jabolka pridobivajo izključno na ekološki način.

 

Zadnji dan mobilnosti Erasmus+ na Češkem 

petek27. marec 2015

1 2 3 4

V petek, zadnji dan mobilnosti so nas domači učitelji povabili na ogled in sodelovanje pri njihovih učnih urah, v okviru katerih so učenci skupaj s svojimi češkimi gostitelji spoznavali značilnosti češke narave in okolja v mestu Hradec Kralove, obenem pa izvedli nekaj eksperimentov pri uri kemije. Sledila je ura ustvarjanja prihov iz papirja, ki so jih razstavili na šoli in barvanja pravih pirhov pred bližajočimi se velikonočnimi prazniki. Pirhe so si učenci odnesli tudi s sabo domov. Popoldan je sledilo druženje ob bovlingu, nato pa smo se morali zahvaliti domačinom za vso njihovo gostoljubje in se od njih posloviti.

 

Četrti dan mobilnosti Erasmus+ na Češkem 

četrtek26. marec 2015

1 2

3 4 5

V četrtek so nas gostoljubni domačini popeljali na ogled njihove kraljevske prestolnice Prage. V hladnem vremenu smo si ogledali predsedniško palačo Hradčani, kjer smo bili priča menjavi predsedniške garde, znameniti praški grad, del tega mogočnega kompleksa, ki so ga obnavljali tudi pod vodstvom znanega slovenskega arhitekta Jožeta Plečnika, sloviti Karlov most čez reko Vltavo in staro mestno jedro. To arhitekturno in kulturno bogato mesto, imenovano tudi mesto tisočerih zvonikov, ima pestro zgodovino, danes pa šteje 1,3 milijona prebivalcev in je sodobna evropska prestolnica.

 

Tretji dan mobilnosti Erasmus+ na Češkem 

sreda25. marec 2015

1 2 3 4

V sredo smo si na obrobju našega gostiteljskega mesta ogledali observatorij, ki je povsem nova pridobitev mesta s 100.000 prebivalci. V objektu, ki se imenuje tudi planetarij, smo si ogledali teleskop ter spoznavali zgodbo o nastanku vesolja in značilnosti planetov naše galaksije. Predstavitev je bila zelo zanimiva in poučna. Sledilo je nekaj učnih aktivnosti v naravi pod budnim očesom domačega učitelja biologije Premisla, kjer so učenci spoznavali redke živalske in rastlinske vrste v naravnem rezervatu in gozdu, ki je tudi sicer značilnost mesta, saj ima to največje zelene površine izmed vseh večjih čeških mest.

 

Drugi dan mobilnosti Erasmus+ na Češkem 

torek24. marec 2015

1 2 3 4

Drugi dan mobilnosti v mestu Hradec Kralove na Češkem smo se odpravili na ogled češkega narodnega parka Krkonoše in njihove najvišje gore Snežka, ki je visoka 1603 m in se nahaja ob poljski meji. Pričakalo nas je sončno, a hladno in vetrovno spomladansko vreme, za naše učence pa je bila nepozabna izkušnja vožnja s kabinsko vzpenjačo na sam vrh te zasnežene gore. Popoldan je sledil pohod med mogočnimi gorami in prelepo češko naravo.

 

Prvi dan mobilnosti Erasmus + na Češkem  

ponedeljek23. marec 2015

1 2 3 4

V ponedeljek, 23. marca 2015 je bil prvi dan mobilnosti v okviru projekta Erasmus+ na Češkem v mestu Hradec Kralove. Po napornem potovanju so nas prijazni gostitelji toplo sprejeli, popeljali na ogled tamkajšnje srednje zdravstvene šole z okrog 650 učenci in izvedli predstavitev narodnih parkov iz vseh sodelujočih držav. Pri tem so sodelovali tudi naši učenci Tilen, Selea in Anja, ki so predstavili Triglavski narodni park in Krajinski park Goričko. Popoldan smo si ogledali hidroelektrarno sredi mesta in spoznavali značilnosti pridobivanja energije iz obnovljivih virov ter slikovito mestno jedro.

 

Obisk Radia Murski val

petek27. februar 2015

1 2

Učenki Nina iz 7. razreda in Selea iz 8. razreda sta v četrtek, 5. marca gostovali v oddaji Mali radio na Radiu Murski val. Tam sta opisali svoje izkušnje iz učne ure, ki se je odvijala skupaj s finskimi vrstniki slab teden prej. Učenki sta govorili tudi o svojih dosedanjih izkušnjah iz potovanj in o tem, kako poteka pouk na naši šoli. Čeprav smo bili gostje radia skoraj celo uro, je voditeljema zmanjkalo časa za še kakšno vprašanje, saj je pogovor minil zelo hitro in v zelo prijetnem vzdušju.

 

Nadaljevanje skupne učne ure s finskimi učenci

petek27. februar 2015

1 2 3

4 5

V petek, 27. 2. 2015 smo se učenci, vključeni v projekt Erasmus+ preko skypa povezali z učenci iz Finske. Priključili so se nam tudi Španci in kdor je hotel, se je lahko pogovarjal z njimi. Tako učenci iz naše osnovne šole kot učenci iz Finske smo se razdelili v štiri skupine in si izbrali teme, o katerih smo skupaj naredili predstavitve. Za predstavitve smo uporabljali program GogleDrive, naše teme pa so bile: slavne osebnosti; kulinarika; večja mesta; pokrajina. Zdaj smo skypali že drugič, le da so se nam tokrat pridružili snemalci in novinarka, ki delajo pri RTV Slo. Med pogovarjanjem s Finci so nas posneli in naredili nekaj intervjujev. Iz posnetkov so sestavili krajši prispevek, ki je bil prikazan v oddaji Infodrom. Prispevek si lahko ogledate na tej povezavi. Sama menim, da je bilo skypanje s Finci poučno, zanimivo in nekaj neobičajnega. Dopolnjevali smo svoje znanje angleščine in spoznavali zanimive reči o Finski in o Sloveniji.

Učenka Nina Bohnec, 7. razred

 

 

Skupna učna ura s finskimi učenci

petek6. februar 2015

V petek, 6. februarja 2015, smo z učenci, ki obiskujejo krožek v okviru projekta Erasmus+, izvedli skupno učno uro na daljavo z našo partnersko finsko šolo iz Kesälahtija. Naši učenci so se preko orodja za pogovore na daljavo Skype povezali s finskimi vrstniki. Po uvodnem pozdravu so učenci ustvarjali skupne vsebine v spletu na temo značilnosti Slovenije in Finske ter na tak način spoznavali državo. Obiskala nas je tudi novinarka portala pomurec.com, ki je pripravila reportažo in slikovno galerijo, ki si ju lahko ogledate na tej povezavi.

 

Spoznavanje slovenskih regij

januar 2015

1 2 3 4

V sklopu projekta je ena izmed tem zgodba o značilnostih pokrajin v posamezni državi. Učenci 7. razreda so tako pri pouku slovenskega jezika spoznavali značilnosti regij v naši domovini: predstavili so Štajersko, Prekmurje, Gorenjsko, Koroško, Primorsko, Osrednjeslovensko regijo in Dolenjsko. Za vsako regijo so zbrali precej podatkov in izdelali opis regij ter njihovih značilnosti, obenem pa turističnih znamenitosti.

 

 

Pisanje zgodb o drevesu

januar 2015

1 2 3 4

Ena izmed tem, ki jih pokriva projekt Išči in najdi naravo - Erasmus+, so drevesa. Ker bo eden izmed končnih rezultatov projekta knjiga, v kateri bo posebno poglavje namenjeno drevesom, so učenci 5. razreda pisali zgodbe o drevesu. Izbrali smo drevo, ki je za našo pokrajino ob Muri značilno. To je bila vrba. Učenci so pisali domišljijske in resnične zgodbe o vrbi. Pri tem so spoznavali lastnosti tega čudovitega drevesa ter njegove vrste. Naučili so se veliko novega o življenjskem ciklu različnih vrst vrb, med drugim vrbe žalujke. Najboljši prispevki bodo objavljeni v končni knjigi. Učenci so uživali v spoznavanju drevesa in pisanju zgodb.

 

Mobilnost na Finskem v okviru projekta Erasmus+

torek21. oktober 2014

Naša šola v tem šolskem letu ponovno sodeluje v mednarodnem projektu, ki tokrat nosi ime Erasmus+ - Seek and Find Nature. V tokratnem projektu sodelujejo ob naši šoli še nam že znane šole iz Finske, Nemčije, Madžarske ter novi šoli iz Češke in Madžarske. Prva mobilnost v projektu je potekala v tednu med 6. in 10. oktobrom v Kesälahtiju na Finskem, udeležili pa smo se je tokrat samo učitelji, učenci pa bodo del že naslednje mobilnosti marca 2015 na Češkem. Nekaj utrinkov in vtisov iz mobilnosti si lahko ogledate in preberete spodaj.

 

Ponedeljek, 6. oktober

f1 f2

f3 f4 f5

Prvi dan mobilnosti so nas gostoljubni in prijazni domačini sprejeli kar v njihovih narodnih nošah. Domači učenci so nam pripravili uvodno proslavo s pesmijo, plesom in recitalom. Tuji učitelji smo si ogledali tudi projektno drevo na steni šolske telovadnice, ki so ga uredili in oblikovali domači učenci. Drevesa in narava so tudi v ospredju tokratnega projekta. V nadaljevanju prvega dne smo si ogledali tudi nekaj ur pouka v različnih razredih.

 

Torek, 7. oktober

Drugi dan mobilnosti smo se odpravili v bližnje mesto Kitee, kjer smo si ogledali srednjo šolo, ki je po načinu delovanja in vzgojno-izobraževalnega procesa podobna naši gimnaziji. Tam nas je sprejel ravnatelj, ki nam je povedal marsikaj zanimivega o finskem šolskem sistemu. V nadaljevanju smo se udeležili tudi ur pouka pri psihologiji, angleščini in matematiki.

f1 f2 f3

 

Sreda, 8. oktober

V sredo smo se podali na dolgo avtobusno popotovanje do enega izmed finskih nacionalnih turističnih in naravnih biserov, nacionalnega parka Koli. V prijetnem in za ta čas na Finskem toplem vremenu smo opravili pohod sredi pisane narave in uživali v prelepem razgledu na eno izmed tisočerih jezer na Finskem ter njegove otočke.

2

3 4 5

 

Četrtek, 9. oktober

1 2

3 4 5

Ta dan smo si učitelji iz tujih držav skupaj z gostitelji ogledali muzej na prostem. Posebnost tega muzeja je, da je postavljen v obliki hiš iz minulih stoletij iz različnih delov Finske, ki so jih z namenom oblikovanja muzeja preselili in na novo postavili v Kesälahtiju. V muzeju nas je sprejel lokalni vodič Ari in nam povedal, kako se je na Finskem živelo pred tremi stoletji. Popoldne smo si ogledali podeželsko šolo v kraju Vilalla, ki jo obiskuje le 10 učencev, katere poučuje samo ena učiteljica. Žal se tej šoli v naslednjem šolskem letu obeta zaprtje. Zvečer smo tuji gostje imeli možnost preizkusiti tudi tradicionalno finsko savno in kopanje v mrzlem jezeru takoj po tem.

 

Petek, 10. oktober

1 2

3 4 5

V petek so učenci domače šole predstavili plesno-glasbeno predstavo o življenjskem ciklu drevesa, t. i. zgodbo o drevesu, ki jih bomo pisali tudi v ostalih sodelujočih šolah. Tuji učitelji smo se preizkusili v izdelovanju listov za drevo in jih dodali na steno šolske telovadnice. V popoldanskem delu zadnjega dne na Finskem smo se odpravili na ogled razstave izdelkov iz lesa malce izven Kesälahtija. Tako se je tudi zaključila mobilnost na Finskem, ki je minila v znamenju prijaznih in toplih domačinov, angažiranosti celotne šole, hladnega podnebja in čudovite narave.

 

 

 

 

 


Izvedba tega projekta je financirana s strani Evropske komisije. Vsebina je izključno odgovornost avtorja in v nobenem primeru ne predstavlja stališč Evropske komisije.